نکات خیلی مهم یک قالی دستبافت

نکات خیلی مهم یک قالی دستبافت

شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشه که ویژگی های اصلی یک قالی دستباف چه چیزی میتواند باشد،تا شما از خرید کردن قالی لذت ببرید !!

از ویژگی های یک قالی دستباف این است که در قالی دستباف، چند سانتی متر اختلاف در ابعاد فرش در قسمت های بالا و پایین وجود دارد که در واقع این یکی از ویژگیهای قالی دستباف است و عیب به شمار نمی رود. یک قالی دستباف ایرانی در سه قالب اصلی ترنج، خشتی و افشان بافته می‌ شود.

قالی دستباف تنها کف‌ پوشی است که بر اثر پا خوردن، نور و شست‌ و شو زیبایی‌ های آن مضاعف گردیده و هیچ‌ گاه چشم‌ نوازی خود را از دست نمی‌ دهد که این یکی از ویژگی‌ های قالی دستباف است.

نکات خیلی مهم یک قالی دستبافت

به‌ خصوص اگر که فرش دستباف با استفاده از مواد رنگزای طبیعی رنگ شده باشد. قالی دستباف هر چه بیشتر پا بخورد و هرچه بیشتر بماند، ارزش مالی و هنری‌ اش بیشتر می‌ شود. در بافت فرش دستباف از الیاف طبیعی استفاده شده است. به همین دلیل هم در تابستان سرد است و در زمستان گرم، اما فرش ماشینی به خاطر مواد پلاستیکی‌ اش این ویژگی را ندارد. به یاد داشته باشید برخی الیاف مصنوعی برای کودکان حساسیت‌ برانگیز و برای بیماری‌ هایی مانند آسم هم مضر است. اما الیاف طبیعی در فرش دستباف حساسیتی ایجاد نمی‌ کنند. فرش دستباف با توجه به استفاده از پشم، ابریشم و پنبه به‌ عنوان مواد اولیه در قالی دستباف الکتریسیته‌ ی ساکن تولید نمی‌کند. جذابیت دیگر فرش دستباف طرح‌ ها و رنگ‌ های متنوع و آرامش‌ بخش آن هاست که با هر سبک و سلیقه ای متناسب است.

نکات خیلی مهم یک قالی دستبافت

قالی دستباف نماد ملت ایران

هر ملتی یک کالای نمادین دارد که دنیا آن ملت را با ذکر آن کالا بیاد می آورد.

قالی دستباف نماد ملت ایران در بین اقوام است و جهان ایران را با فرش دستباف آن و فرش دست باف را با ایران می‌ شناسد. کارشناسان فرش سراسر دنیا می گویند فرش دستباف ایرانی بهترین و زیباترین نوع فرش در دنیاست. باستان شناسان و متخصصان اعتقاد دارند تاریخچه بافت و تولید فرش در ایران به دوران صفویه (۱۷۳۶ ۱۵۰۱ میلادی) برمی گردد.

پژوهشگران معتقدند که قرن ۱۶ و ۱۷ آغاز شکوفایی هنر فرشبافی در ایران بوده است. حدود یک سوم فرش دستباف کل دنیا در ایران بافته می شود و ۳۰ درصد از بازار صادرات فرش دستباف در دنیا، در دست کشور ماست. اگر می خواهید فرش دستباف بخرید یا تصمیم دارید فرش دستباف تان را عوض کنید، بهتر است قبل از این کار نکته هایی را که برای خرید یک فرش دستباف خوب لازم است،

کدام طرح قالی را انتخاب کنم ؟؟؟؟

بیشتر ما وقتی به قالی دستباف فکر می‌ کنیم، یاد یک قالی با زمینه لاکی قرمز می‌ افتیم که یک گل بزرگ در وسط دارد که نامش ترنج است و ۴ لچک در چهارگوشه قالی و اطراف آن ترنج هم پر از گل و برگ و اسلیمی است. خیلی‌ ها این طرح را تکراری می‌ دانند. البته همین طرح لچک و ترنج که برای ما تکراری است یکی از اصیل‌ ترین طرح‌ های قالی ایران است که در بازارهای جهانی کلی طرفدار دارد. ولی خب طرح قالی ایرانی فقط لچک ترنج آن‌ هم با زمینه لاکی نیست، طرح‌ های زیاد دیگری هم داریم که بعضی‌ هایشان در حال فراموش‌ شدن هستند. نکات زیر در انتخاب طرح مناسب راهنمایی تان میکند.

بیشتر بخوانید بدانید: آموزش شستشوی قالی در منزل و روش نگهداری

  1. اگر دنبال قالی‌ های دستباف ارزان هستید می‌ توانید طرح‌ های ریزماهی، محرابی و لچک ترنج استان‌ های همدان، کاشان و زنجان را بخرید که از پشم کلفت بافته می‌ شود. 
  2. اگر دنبال طرح‌ های مدرن هستید که به مبل اسپرتتان بیاید، یکی از طرح‌ های هندسی خشتی قابی میناخانی بته جقه اصفهان، کاشان یا اراک را بخرید.
  3. اگر می‌ خواهید خانه‌ تان با فرش‌ های ساده تزئین شود و فضای آرامش‌ بخشی را در خانه به‌ وجود بیاورید بروید سراغ قالی‌ های کویری کرمان و اردکان. زمینه این قالی‌ ها مثل طبیعت کویر به رنگ‌ های شتری، خاکستری و کرم است. طرح‌ های کف ساده قالی‌ ای که زمینه اطراف لچک و ترنج آن خالی از هر نوع نقشی است محرمات راه‌ راه و قاب قرآنی از همین نوع هستند.
  4. اگر یک قالی ریزبافت و هنری می‌ خواهید که کف خانه‌ تان را مثل یک باغ گل در فصل اردیبهشت تزئین کند، می‌ توانید قالی لچک و ترنج یا شکارگاه تبریز، قم و اصفهان را بخرید یا ریزماهی خوی و هزاره هریس مرند البته این نوع فرش‌ ها گران است.

نکات خیلی مهم یک قالی دستبافت

راهنمای انتخاب قالی در طراحی دکوراسیون

رعایت برخی اصول در رابطه با انتخاب فرش و دکوراسیون، علاوه بر آنکه نشانگر ذوق و سلیقه شما است در دوام و پاکیزگی و نمود هرچه بیشتر فرش هم تاثیر انکارناپذیری دارد. برای دکور کردن بهتر باید رنگ، بافت و طرح فرش را مورد توجه قرار دهید.

  • طرح در انتخاب فرش برای مکان‌ های مورد نظر طرح آن از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار است به‌ عنوان چند اصل کلی می‌ توان گفت که در منازل و محل‌ هایی که با مبلمان استیل برای مثال مبلمان چوبی و منبت‌کاری شده تزئین شده باشند، طرح‌ های گل‌ دار و فرش‌ هایی با طرح‌ های هندسی مناسب است. در آپارتمان‌ ها و ساختمان‌ هایی که مبلمان آن‌ ها از نوع مدرن است فرش‌ هایی با طرح‌ های هندسی و شاخه شکسته جلوه و زیبایی بیشتری دارند. فرش‌ های ترنج دار در سالن‌ های پذیرایی و در محل‌ هایی که نقش ترنج آن در معرض دید کامل باشد و قالی‌ های با نقش سرتاسری یا افشان در سالن‌ های نهار خوری و پذیرایی و نشیمن و کتابخانه منظره بهتری دارند.
  • بافت فرش‌ های کم‌ دوام، ظریف، ابریشمی، قدیمی و عتیقه و یا زمینه روشن را نباید در اتاق نشیمن، نهار خوری و اتاق‌ های کودکان قرار داد. محل‌ های مناسب برای این‌ گونه فرش‌ ها معمولاً اتاق پذیرایی، اتاق خواب، کتابخانه و به‌ طور کلی مکان‌ های کم رفت و آمد است.
  • اندازه قالی اتاق نهار خوری باید به اندازه‌ ای باشد که پایه‌ های صندلی‌ های مستقر در اطراف میز نهارخوری کاملاً بر روی آن قرار گیرد. به عبارتی دیگر ابعاد فرش باید از هر طرف حداقل ۶۰ تا ۷۰ سانتی‌ متر بزرگ‌ تر از اندازه‌ های میز نهارخوری باشد. در سالن‌ های پذیرایی فرش مقابل مبل‌ ها و کاناپه را به‌ اندازه‌ای انتخاب می‌ کنند که ضمن پوشش مساحت مور نظر مقداری از سطح آن هم زیر پایه‌ های مبل‌ ها و کاناپه قرار گیرد. توصیه‌ ای بعدی این‌ که بهتر است مساحت مقابل کاناپه و مبل‌ ها را با یک جفت قالیچه فروش نکنید. چون از نظر زیبایی تاثیر نامطلوب و ناخوشایندی دارد. به‌ جای مفروش کردن اتاق خواب با یک تخته فرش بزرگ که به‌اجبار قسمت‌ هایی از آن زیر تخت خواب می‌ رود، بهتر است از چند تخته قالیچه کوچک و پاتختی ترجیحا رنگ‌ های روشن استفاده شود.

جمع آوری پست نکات خیلی مهم یک قالی دستبافت توسط قالیشویی در تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *