قالی چیست ؟ انواع قالی ایرانی

قالی چیست ؟ انواع قالی ایرانی

واقعا قالی یعنی چی ؟؟؟ به چه درد انسان میخورد و فوایدش چیست ؟؟؟ در این مقاله برای شما تبریزی های عزیز توضیح خواهیم داد با ما همراهی کنید.

انسان قالی را برای حفظ جان خود از رطوبت وسرما و جانوران زیر خاک بجای نی و حصیر و برگهای نخل بافت. در واقع اولین قالی ها از مدل نمد و جنس پشم بودند و انسانها زمانی که پشمهای رنگی را باهم در نمد مخلوط کردند پی به طرح و نقش قالی بردند که مهمترین بخش آن نیز به حساب می آید.

معمولی ترین قالی با دست از پشم و پنبه و ابریشم بافته می شود واین اواخر هم بوسیله ماشین با اکریلک هم بافته میشود. قالی بسته به کیفیت آن از ۵۰ هزار تومان الی ۱۰۰ میلیون تومان خرید و فروش میشود.

قالی چیست ؟ انواع قالی ایرانی

طرحهای قالی شام : نقشه گردان و هندسی ، ابنیه و آثارباستانی، محرابی، گلهای ختایی، ترنج و لچک، جنگلی، باغی ، . . . و زیباترین و پرفروشترین طرح ها افشان، شاه عباسی، قاب قرآنی، بختیاری، ماهی، بته، طاقی،قابقابی وحیوانی و . . . میباشد و مرغوبترین فرشها مربوط به تبریز و با خطه آذربایجان میباشد. در هنر و صنعت فرش بافی نقشه یک بخش مهم و به تعبیری اساسی‌ترین بخش کار به شمار می رود در کنار مسائل و عوامل مهمی که تشکیل دهنده اعتبار و ارزش فرش به حساب می‌ آید اصالت و هویت ملی یک فرش از روی نقشه آن شناخته می‌ شود.

قالی چیست ؟ انواع قالی ایرانی

سیر تحول طراحی قالی

تکنیک طراحی قالی نیز همچون خود فرش تحولات گوناگونی را پشت سرگذاشته است ابتدایی‌ ترین نوع آن را می‌توان در بافت ذهنی یک قالی باف دانست.

انواع نقشه قالی

نقشه قالی به چهار دسته تقسیم می‌ شود.

نقشه‌ های نقطه چین شده، نقشه‌ هایی که بخشی از آن نقطه چین شده و بخشی دیگر از آن بدون نقطه است ،نقشه‌ هایی که بدون نقطه چین می‌باشند،استفاده از عکس یا نقاشی بدون استفاده از نقطه‌چین،کامپیوتر و نقش آن در طراحی قالی

کامپیوتر به عنوان یک صنعت نوین در طراحی قالی و نقشه‌ می‌ تواند یاری دهنده صنعت فرش ایران باشد.

قالی چیست ؟ انواع قالی ایرانی

نقشه خوانی قالی

سه روش برای نقشه خوانی وجود دارد.

  1.  خود بافنده نقشه را در اختیار داشته باشد و با نگاه کردن به آن قالی را ببافد.
  2. فرد دیگری که معمولا خود نیز در حال بافت است نقشه را با صدای بلند می‌خواند و یک یا چند بافنده دیگر طبق آن گره می‌ زنند.
  3. استفاد ه از کامپیوتر نقشه‌خوان ؛ این دستگاه به تازگی وارد صنعت فرش بافی شده است و هنوز به طور همه‌ گیر مورد استفاده قرار نگرفته و در برخی از مناطق و سازمانها به کار گرفته شده است.

کاغذ شطرنجی و انواع آن

کاغذ شطرنجی یا کاغذ نقشه کاغذی است که نقشه و طرح قالی بر روی آن کشیده می‌شود این کاغذ جدول بندی شده و هر مربع بزرگ آن به ده خانه طولی و ده خانه عرضی تقسیم می‌شود و هر مربع کوچک علامت یک گره است.

چگونگی تهیه نقشه قالی

برنامه اجرایی کار بافت قالی بر طبق طرح مورد نظر را نقشه فرش می‌ گویند.

طرح قالی در ایران

مجموعه وضع ظاهری فرش که عبارت از نقش ، رنگ‌ آمیزی ، بافت ابعاد و تناسب این عوامل در متن و حاشیه می‌ باشد طرح فرش را شامل می شود طرح فرش ایران آمیزه‌ای است از هنر و صنعت و معتقدات و فرهنگ ایرانی که طی قرون و اعصار شکل گرفته متجلی گشته تکمیل گردیده به اوج رسیده و به جهانیان به عنوان بارزترین نشانه ذوق و سلیقه و عصاره هنر مردم این مرز و بوم ارائه شده است.

مشخصات قالی دستباف

فرش دستباف دارای سه مشخصه زیر می باشد:

  1. دارای تار و پود می باشد.
  2. پرز داشته باشد.
  3. پرزها دور تارها گره خورده باشد.

انواع قالی

از لحاظ مواد مصرف شده در می توان قالی دستباف را در ۵ گروه زیر طبقه بندی کرد:

۱- پشمی: به فرشی که تار و پود آن از جنس پنبه و پرز آن پشمی باشد می گویند. لازم به ذکر است که در میان ایلات و عشایر به جای نخ پنبه از پشم استفاده می شود.

۲- تمام ابریشم: به فرشهایی که پرز و چله آن از ابریشم باشد، تمام ابریشم می گویند.

۳- گل ابریشم: در این گونه فرشها در نقش ها و دور حاشیه ها به جای پرز پشمی از ابریشمی استفاده می شود و معمولاً چله اینگونه فرشها از ابریشم است.

۴- کف ابریشم: در زمینه اینگونه فرشها به جای پرز پشمی از پرز ابریشمی استفاده می شود.

۵- سوف: نوعی قالی است که زمینه آن از پود ضخیم و نازک تشکیل شده و نقش گل و بوته ها پرز دار می باشد.

طرح و نقش فرش شکارگاه

فرش ایرانی طرح خشتی

طرح و نقش فرش لچک ترنج

نقش و نگار طرح‌ های آثار باستانی و ابنیه اسلامی

گردآوری شده توسط قالیشویی در تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *