روش های پاک كردن ادرار از روی قالی

روش های پاک كردن ادرار از روی قالی

شاید برای شما هم پیش آماده باشد، در منزل کودک یا نوزاد بچه داشته باشید یک لحظه ازش غافل شده باشید و ببینید ادرار کرده باشه روی قالی، ما در این پست به شما راه های پاک کردن این موضوع را خواهیم گفت.

ادرار کردن در خانه اتفاقی است که برای تمام کسانی که بچه یا حیوان خانگی سگ و گربه دارند اتفاق می افتد، بو و جای ادرار در صورت تمیز نکردن آن خواهد ماند، در صورتی که تمیز نشود حیوانات خانگی در آن محل دوباره ادرار خواهند کرد.

برای بهتر تمیز شدن سعی کنید بلافاصله بعد از ادرار کردن اقدامات زیر را انجام دهید.

با آب سرد محل ادرار را آبکشی نمایید، مقداری آب سرد روی محل ادرار ریخته و با یک دستمال خشک یا تی محل را خشک کنید، این کار را چند بار تکرار نمایید.

روش های پاک كردن ادرار از روی قالی

اگر ادرار تازه است، یک حوله قدیمی یا مقداری روزنامه روی محل ادرار بگذارید، در صورت نیاز روزنامه را عوض کنید تا زمانی که دیگر ادراری جذب روزنامه نشود.

روش های از بین بردن لک ادرار از روی قالی یا فرش

از آب اکسیژنه، مایع ظرفشویی و جوش شیرین کمک بگیرید، مواد گفته شدن را با نسبت زیر مخلوط کنید و داخل اسپری بریزید و روی ادرار اسپری کنید، ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بگذارید بماند و با فرچه یا اسفنج محل را بسایید.

 1. ۲ تا ۳ قطره مایع ظرفشویی
 2. ۳ قاشق غذخوری جوش شیرین
 3. ۱ استکان آب اکسیژنه

از آمونیاک استفاده کنید، برای از بین بردن لکه یک لیوان آب را با ۲ قاشق غذا خوری آمونیک مخلوط کنید و داخل اسپری بریزید، روی محل مورد نظر بزنید و با یک فرچه محل را تمیز کنید.

از ضد لک حیوانات خانگی بهره ببرید، این اسپری ها را میتوانید از مغازه های حیوانات خانگی تهیه کنید، این اسپری ها هم باعث از بین بردن لک میشوند و هم دارای موادی هستند که بوی ادرار را از بین میبرند و باعث تکرار ادرار در محل قبلی توسط حیوان خانگی نمیشوند.

بیشتر بخوانید بدانید: راهنمای خرید اصولی انواع قالی و فرش

از سرکه هم میتوانید استفاده کنید، داخل یک اسپری کوچک مقداری سرکه سفید بریزید و روی محل ادرار اسپری کنید سپس با پارچه یا فرچه مقداری محل را بسابید، هرگز سرکه را قبل از تمیز کردن لک به کار نبرید زیاد باعث بدتر شدن لک خواهد شد، این مورد فقط برای از بین بردن بو میباشد.

از جوش شیرین یا آرد ذرت میتوانید استفاده کنید، این ۲ ماده بوگیرهای طبیعی هستند و به ۲ روش میتوانید از آنها استفاده کنید.

روش اول: مقدار زیادی جوش شیرین یا آرد ذرت را روی محل مورد نظر بریزید به طوری که یک لایه کلفت روی محل ادرار بماند سپس به مدت ۲۴ ساعت صبر کنید سپس با جاروبرقی محل را تمیز کنید.

روش دوم: اگر بوی ادرار شدید است جوش شیرین یا آرد ذرت را با مقداری آب مخلوط کنید تا خمیری مانند شود سپس روی محل مورد نظر بزنید، با فرچه مقداری محل را بسابید سپس یک شب بگذارید بماند و در آخر جاروبرقی بکشید.

از لامپ سیاه استفاده کنید، در صورتیکه لامپ سیاه ندارید میتوانید برنامه آن را برای موبایل به اسم blacklight نصب کنید و محل مورد نظر را بررسی کنید تا لکه ای باقی نمانده باشد، نور سیاه جای ادرار را نشان میدهد و میتوانید بقیه نقاط فرش را نیز بررسی کنید.

با شامپو فرش محل را تمیز کنید، بوسیله شامپو فرش محل را تمیز کنید و کاملا آن را خشک کنید.

روش های پاک كردن ادرار از روی قالی

نظرات برخی از مادران در مورد پاک کردن ادرار بچه از روی قالی

 • زیر فرش همون قسمتی که ادرار کرده یه تشت بذار و بعد آب بریز روش اینجوری آب میریزه تو فرش بعدم با شامپو فرش بشور دوبار آب بکش پنکه بزن یا سشوار تا زود خشک شه وگرنه بو میگیره.
 • به نظرم شامپو فرش فقط سطحی پاک میکنه و احتمالا فرش تا ریزش خیس شده باشه اینه که بوش نمیره
 • متاسفانه فرش ۱۲ متریه، یک ماه نیست دادم قالیشویی در تبریز دوتا بچه کوچیک دارم و شهرستانم، هیچکس از خانوادم پیشم نیست. ی بار با سرکه سفید و جوش شیرین شستم بوی ادرارش رفت، نجسیش ایراد نداره ما رو فرش نماز نمیخونیم سجاده میندازین.
 • اون قسمت از فرش رو بلند کن زیرش یک تشت آب بذار روش رو آب بریز و با دست فشار بده تا آب از پشت فرش خارج شه و بریزه توی اون تشت بعدش دیگه پاک میشه و اصلا بوی بد نمیده.

نکات و هشدار های خیلی مهم در مورد تمیز کردن فرش از بوی ادرار بچه

 1. مخلوط  آب و سرکه نیز باعث از بین بردن بو خواهد شد.
 2. اگر گربه در خانه دارید با آمونیک و سرکه محل ادرار را تمیز نکنید زیرا گربه در آنجا دوباره ادرار خواهد کرد.
 3. روش های گفته شده روی تشک تست نشده اند.
 4. آفتاب به راحتی بوی بد را از بین میبرد در صورت امکان جسم مورد نظر را در مقابل نور آفتاب قرار دهید . حواستان باشد که آفتاب میتواند رنگ وسیله مورد نظر را مقداری کم کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *