بهترین روش های پهن کردن قالی

بهترین روش های پهن کردن قالی

همه ما میدانیم قالی یکی از دکوراسیون داخلی منزل می باشد، ولی روش پهن کردن آن خیلی مهم هست تخصصی باشه خیلی تاثیر خوب در منزل خواهد داشت.

یکی از قوانین استفاده از فرش و قالی در خانه این است که به قدری بزرگ باشد تا زیر پایه های مبل، صندلی یا کاناپه قرار بگیرد، یعنی اینکه مبل را روی فرش بگذاریم، اما این قانون همیشه هم جواب نمی دهد و باید روش های مختلف را امتحان کرد.

بهترین روش های پهن کردن قالی

ما ایرانی ها خوب یا بد یک عادت عجیب داریم؛ اینکه همه مان به صورت ذاتی عاشق فرش هستیم. انگار یک جورهایی تار و پود فرش های ایرانی با نقش ها و رنگ های شان توی جان مان ریشه دارند که هر وقت آنها را می بینیم دل از دست می دهیم و بی خیال فضا و مکانی که داریم یکی از آنها را به دوش می گیریم و به خانه می آوریم. خیلی از ما اصلا اول فرش خانه را می خریم و بعد خانه اش را. علاقه زیاد ما به فرش ها به کنار، در زیبایی فرش ها که هر خانه ای را زیباتر هم می کنند، حرفی نیست اما اگر فرش ها متناسب با فضای خانه یا کارکردشان انتخاب نشوند، آن وقت نه خودشان جلوه دارند و نه فضایی که در آن پهن شده اند. درواقع فرش خریدن یک قانون دارد و پهن کردنش بسیار.

بهترین روش های پهن کردن قالی

فقط تعدادی از پایه ها روی فرش باشد

بهتر است قبل از اینکه قانون اول را در خانه رعایت کنید یک راست سراغ قانون دوم بروید. این قانون همیشه جوابگو نیست اما برحسب مدل مبل ها داستان فرق می کند برای اینکه بعضی مواقع بهتر است هر چهار پایه صندلی ها و راحتی ها روی فرش باشد و گاهی فقط باید پایه های جلویی کاناپه روی فرش بوده و پایه های عقبی آن روی زمین قرار بگیرد. این قانون بیشتر زمانی به درد می خورد که مبل های شما یک دست نیستند و یک یا دو صندلی با طرح متفاوت از بقیه دارند. با این کار می توانید فضای اتاق را به دلخواه خودتان بزرگ و کوچک کنید. درواقع این قانون بیشتر به درد خانه هایی می خورد که فضای کافی برای هر تغییری را دارند.

تعدادی از پایه های جلو روی قالی باشند

بعضی مواقع بهتر است چهارپایه های صندلی ها و پایه های جلوی مبل روی فرش و پایه های عقب مبل یا کاناپه روی زمین باشند. با این کار می توانید فضای اتاق را به اندازه دلخواه باز یا بسته کنید. در ضمن، باعث ایجاد کنتراست با کفپوش نیز می شود.

پایه هیچ مبلی روی فرش نباشد

اگر ترجیح می دهید در خانه تان به جای فرش های معمولی با اندازه های مشخص از قالی های کوچک با طرح و نقشه های خاص و امروزی استفاده کنید، بهتر است روی همه قانون های قبلی خط بکشید و فقط این ایده را پیاده کنید. شما نباید هیچ مبلی روی قالی تان بگذارید. اگر حتی فقط پایه های جلویی مبل ها را روی فرش بگذارید دیگر چیزی از طرح و نقشه قالی باقی نمی ماند. پس اگر دوست دارید قالی زیبای تان توی چشم باشد، مبل ها را دور بچینید و از انتقاد دیگران هم ترسی نداشته باشید.

هر چهار پایه روی قالی

این فاکتور به اندزه فرش یا قالی بستگی دارد. وقتی قالی بزرگ است و می توان همه مبل و صندلی ها را روی آن قرار داد، نیازی نیست دوپایه روی زمین و دو پایه روی فرش باشد؛ هر چهارپایه مبلمان را روی فرش قرار دهید.

فاصله ۴۵ سانتی متر قالی از لبه های دیوار

این قانون سال ها است که در بیشتر خانه ها رعایت می شود. فرش یا قالی را طوری در اتاق پهن کنید که از اطراف دست کم ۴۵ تا ۵۰ سانتی متر با دیوار فاصله داشته باشد.

کفپوش ها را قالی نکنید

کفپوش های خانه با هر شکل و طرحی و با هر جنسی برای زیباتر کردن فضای خانه شما به کار رفته است. اگر این کفپوش ها در اتاق بچه ها باشد یا در اتاق خواب فرقی ندارد؛ حتما دلیلی برای به کار بردن آنها بوده است. لزومی ندارد همه فضای اتاق ها را به بهانه سردی سنگ ها یا خالی بودن پارکت ها با فرش بپوشانید. از این عادت غلط زمانی مادرهای مان زیاد استفاده می کردند اما شما یک تابوشکن باشید؛ البته اگر می خواهید به خانه تان نمایی مدرن و امروزی دهید. حالا اگر قانون پنجم را رعایت نمی کنید و کاری به عدد و رقم ها ندارید حداقل فقط فرش را چند سانتی متر کوچک تر از متراژ اتاق در نظر بگیرید تا کمی از زمین و کفپوش هم دیده شود.

بیشتر بخوانید بدانید: آموزش شستشوی قالی در منزل و روش نگهداری

همه اتاق را با قالی پر نکنید

برای اینکه فضای مدرن تر و شیک تری در اتاق یا پذیرایی داشته باشید باید بین دیوار و فرش فاصله باشد. یعنی فرش باید حداقل چند سانتی متر کوچک تر از متراژ اتاق باشد تا کمی از زمین و کفپوش هم دیده شود.

قالی ها را با هم ترکیب کنید

اگر به اندازه کافی فضا دارید، لازم نیست اصلا فرش بزرگ در خانه پهن کنید. این اصل برای قدیمی ها بود که یک دفعه خانه را با یک فرش ۱۲مترمربعی نقش دار پر می کردند. حالا قانون این است که تا جایی که دوست دارید از قالیچه های کوچک ترکیبی استفاده کنید به خصوص اگر خانه بزرگی دارید و مجبورید چند دست مبلمان در آن بگذارید.

بهترین روش های پهن کردن قالی

قالی زیر تختخواب ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر بزرگ تر باشد

برای اینکه تخت و اتاق خواب بسیار شیک تر به نظر برسند بهتر است فرشی برای آن انتخاب کنید که از اطراف حدود ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر بزرگ تر از اندزه تخت باشد. البته با توجه به اندازه اتاق و تخت می توانید این اندازه را بزرگ تر کنید. اما کمتر از این اندازه به هیچ وجه خوب نیست زیرا باعث می شود تا همه فرش یا قالی زیر تخت برود و اصلا دیده نشود.

قالی خوب است اما به اندازه

قانون های پهن کردن فرش در خانه فقط زمانی درست از آب درمی آید که صاحبخانه فرشی متناسب با فضایی که در اختیار دارد تهیه کرده باشد. فکر کنید یک فرش ۱۲ متری را اگر به یک خانه ۶۰ متری بیاورند با کدام قانون باید آن را پهن کرد؟ هیچ کدام! پس بهتر است قبل از راهی شدن برای خرید فرش اندازه ها دست تان باشد.

  • برای یک کاناپه بزرگ سه نفره که به صورت مجزا در سالن قرار می گیرد (معمولا روبه روی تلویزیون) داشتن یک فرش با ابعاد ۲۴۰ × ۳۴۰ سانتی متر بسیار مناسب است. معمولا طول بلند این مبل های راحتی (۲۷۰ سانتی متر) کمتر اجازه انتخاب فرش را به صاحبش می دهد. این وسط باید حداقل ۶۰سانتی متر فاصله بین کاناپه راحتی و میز وجود داشته باشد تا نقش فرش مشخص شود. ۳٫ در اتاق های نشیمنی که حالت کشیده دارند، معمولا کاناپه ها را روبه روی تلویزیون می گذارند. این جور مواقع صرف نظر از مبل های تکی که چطور روی فرش قرار می گیرند باید به چیدمان تلویزیون و راحتی دونفره توجه داشت. یک فرش ۱۵۰ × ۲۲۰ سانتی متری برای این فضا مناسب است. به طور حتم تلویزیون و کاناپه هم باید روی عرض فرش قرار گرفته باشند؛ متناسب و هم اندازه.
  • یک قالی با ابعاد ۱۰۰ × ۱۵۰ سانتی متر (یک و نیم مترمربعی) برای اتاق های نشیمنی که یک کاناپه دونفره و دو مبل تک دارند، بسیار مناسب است. در این حالت بهتر است که حداقل ۳۰ سانتی متر فاصله بین فرش وسط نشیمن و مبل ها وجود داشته باشد تا فضا بیش از حد شلوغ نشود.
  • راهروی های ورودی خانه ها معمولا زیاد بلند نیستند بنابراین در بهترین حالت می توان با یک فرش ۷۰ × ۱۴۰ سانتی متری فضای ورودی خانه را پر کرد. فقط باید دقت کرد که فرش کناری حداقل ۱۴۰ سانتی متر با در ورودی فاصله داشته باشد؛ این دیگر یک قانون است.
  • یک میز ناهارخوری شش نفره ابعاد مشخصی دارد. این میزها معمولا ۹۰ ×۲۰۵ سانتی متر هستند بنابراین برای انتخاب فرش برای آن با توجه به قانونی که داشتیم باید دنبال یک فرش ۲۲۰ × ۳۲۰ سانتی متری بود تا حداقل از هر طرف ۶۰ سانتی متر فاصله باقی مانده باشد.

قالی زیر ناهارخوری حدود ۶۰ سانتی متر از دو طرف بزرگ تر باشد

قالی برای زیر میز ناهارخوری انتخاب کنید که از عرض میز و صندلی ها بزرگ تر باشد و از هر طرف دست کم ۶۰ سانتی متر بیرون بزند. به این ترتیب، حتی وقتی صندلی عقب کشیده می شود نیز همه پایه های صندلی ها روی فرش قرار دارند.

تفکیک فضا با چیدمان مناسب قالی

یکی دیگر از روش‌ های مدرن چیدمان قالی، استفاده از چند قالیچه در فضا به جای یک قالی بزرگ است. این کار برای فضا های چند منظوره بسیار کاربردی است و به شما کمک می‌ کند، با استفاده از قالی، فضا ها از از یکدیگر تفکیک کنید.

با انتخاب دو قالیچه در ابعاد مناسب برای مبلمان فضای نشیمن و میز و صندلی فضای غذا خوری، این دو فضا را به راحتی از هم جدا خواهید کرد.

گردآوری پست بهترین روش های پهن کردن قالی توسط قالیشویی در تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *