آموزش شستشوی قالی در منزل و روش نگهداری

آموزش شستشوی قالی در منزل و روش نگهداری

آیا تاکنون فکر کرده ایم فرش هایی که به دست هنرمندان زحمتکش با چله های تنیده با جان خویش هزاران سال فرزندان این مرز و بوم بر آن آرمیده و نشونما می کنند و با نقوش و رنگ های دلنشین نوازشگر چشمان و آرام بخش جسم و جان ما بوده، چگونه از آن حفظ و مراقبت کنیم؟ در ادامه با ما همراه باشید.

نظافت و تمیز کردن فرش

به لحاظ اینکه فرش کمتر نیاز به شست و شو پیدا کند باید زود به زود نظافت گردد و از راه رفتن با کفش هایی که خارج از منزل از آنها استفاده می شود، اجتناب شود. جارو برقی کشیدن: با توجه به میزان رفت و آمد حداقل ۲ هفته یکبار فرش را جارو برقی بکشید. انباشته شدن ذرات گرد و غبار در میان الیاف فرش باعث تسریع روند پوسیدگی فرش میگردد. حداقل سالی یکبار پشت فرش را بمدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه جارو برقی بکشید و مجددا روی فرش را جارو کنید. هنگام نظافت فرش بهتر است پنجره ها باز باشد تا گرد و خاک ناشی از نظافت دوباره روی فرش ننشيند.

آموزش شستشوی قالی در منزل و روش نگهداری

چگونه قالی را در تبریز بشوییم ؟؟؟

قالی در طول زمان استفاده بايد شستشو گردد. روشویی قالی  با هر نوع شامپو یا هرگونه ماشین شست و شو به عنوان خشک شویی با توجه به نفوذ مواد شوینده به داخل فرش و اختلاط آن با گرد و غبار داخل فرش باعث پوسیدگی چله ها شده و عدم دوام فرش را در پی خواهد داشت. تبليغاتی که در اين مورد در مورد شامپوهای فرش می شود واقعيت ندارد. در صورتيکه خودتان در نظر داريد فرش را شستشو کنيد، اول آنرا کاملا تکان داده و گرد و غبار آنرا بگيريد و بعد شستشو را شروع کنيد. شستشوی قالی در مراکز مجاز تبریز مهمترین دلیل صدمه به قالی شما شستشو توسط افراد غیر حرفه ای و در مراکز غیرمجاز میباشد. عدم رعایت اصول شستشوی فرش دستباف میتواند صدمات جبران ناپذیری به آن وارد نماید. از شستشوی فرش در منزل و یا خشکشویی فرش جدا پرهیز نمایید. با توجه به میزان رفت و آمد بروی فرش، بین ۲ تا ۴ سال یکبار قالی را جهت شستشو به مراکز قالیشویی در تبریز ارسال فرمایید.

ابزارهای و مواد مورد نیاز جهت تمیز کردن قالی

  1. حوله کاغذی نمناک
  2. دستکشهای لاستیکی
  3. کفگیرک لاستیکی
  4. برنده پرز یا برس ضد پرز
  5. داکت یا چسب بسته بندی
  6. آب سرد
  7. جاروبرقی
  8. روزنامه مچاله یا چوب

کثیفی باقی مانده را با آن رقیق کنید

اگر حوله های مرطوب به‌طور موثرکار نکنند، می توانید سعی کنید روی منطقه آسیب دیده آب اضافه کنید. این باعث می‌ شود که کثیفی حیوان خانگی از بین برود و می‌ تواند به‌طور قابل لکه‌های سفت را پاک نماید. مقدار آبی که می توانید اضافه کنید بستگی به اندازه لکه دارد. اما هر کاری که می‌ کنید، از خیس کردن فرش خودداری کنید.

آموزش شستشوی قالی در منزل و روش نگهداری

ادرار حیوان را به‌ طور کامل از قالی پاک کنید

ادرار حیوانات می‌تواند بر خلاف سایر انواع کثیفی ها و لکه ها، مشکلات جدی را به فرش وارد کند. به همین دلیل، تمیز کردن ادرار حیوانات، مراحل خاص خودش را دارد. ادرار در واقع می‌تواند ترکیب رنگ های استفاده شده در قالیچه را تغییر دهد، بنابراین شما باید کاملا و در سریعترین راه ممکن لکه‌های آسیب دیده را از بین ببرید. شما می توانید از آب و سرکه سفید استفاده کنید تا بو و لکه ها را بیرون بیاورد، اما به یاد داشته باشید که محلول سرکه را بعدا پاک کنید.

پاک کردن رنگ یا چسب ریخته شده بر روی قالی

چنانچه رنگهای ساختمانی يا انواع چسبهای مايع روی فرش ريخت بايد قبل از خشک شدن، آن قسمت کاملا شستشو و خشک گردد. در صورت وقوع اين اتفاقات بايد برای شستشو از اهل فن کمک گرفت. چنانچه در محلی بر اثر ترکیدگی لوله یا شوفاژ و غیره فرش مدتی در آب ماند و رنگ ها داخل هم دوید حتما باید قالیشویی متخصص که از عهده شست و شو و زدودن رنگ ها از فرش بر می آید مراجعه شود.

پاک کردن لکه خون از روی فرش یا قالی

قسمتهایی که لکه خون وجود دارد حالا از قبل بوده و یا تازه ریخته است .همانطور که فرش باز است ،مقداری کم آب سرد داخل یک کاسه و یا پیاله بریزید .با مقداری پنبه گلوله شده بزنید داخل آب و بچکانید روی لکه خون وبا صابون روی لکه بکشید طوریکه زیاد پخش نشود .زمانیکه لکه خیس شد و شروع به حرکت کرد با یک قاشق، خون را بردارید،دوباره به پنبه آب بزنید و مثل اول با قاشق بردارید .اینکار را چند بار ادامه بدهید با صبر و حوصله موفق خواهید شد تمام لکه های خون را بر طرف کنید،سعی کنید زیاد آب به اطراف لکه های خون نریزید که باعث شود خود فرش رنگ قاطی کند یاد آوری میکنیم که فقط با آب سرد انجام شود.

 

از کف گیرک یا ضد پرز استفاده کنید

اگر میبینید که موی حیوان در کومه فرش رفته، از کفگیرک لاستیکی استفاده کنید تا کثیفی ها را آهسته بردارید. باز هم، لاستیک شاید به جذب موها کمک کند، بنابراین کار سختی برای برداشتن رشته موها از فرش یا قالی نخواهید داشت. برای موهای بسیار ریز گربه، می توانید از یک برس یا یک برس ضد پرز استفاده کنید. اگر نواحی آسیب دیده کوچک است، می توانید از چسب بسته بندی یا داکت استفاده کنید. به سادگی چسب را در منطقه ای که در آن موی بسیاری از حیوان خانگی وجود دارد، بگذارید، پس از چند ثانیه، چسب را بکنید.

منطقه آسیب دیده قالی را جاروبرقی کنید

پس از خشک شدن فرش، باید منطقه آسیب دیده را جاور بکشید تا گرد و غبار و سایر ذرات را از بین ببرید. جارو کردن می‌تواند نرمی و احساس ابریشمی فرش تان را به ارمغان بیاورد.

دستورالعمل تمیز کردن قالی دستباف

شما می توانید تمیز کردن تمام فرش‌های شرقی را خودتان انجام دهید و در مقدار زیادی پول صرفه جویی کنید. تمام مراحل را می توان به راحتی در گاراژ یا پارکینگ خود در پنج مرحله آسان انجام داد.

آموزش شستشوی قالی در منزل و روش نگهداری

استفاده از شامپو فرش

تمیز کردن کامل قالی شرقی بدون شامپوی مناسب امکان پذیر نیست. این مرحله برای از بین بردن لکه ها و نقاط دیگر روی فرش شما ضروری است. ابتدا فرش را با آب جاری خیس کنید. سپس، شامپوی مخصوص را ریخته یا به سادگی از مایع شستشوی ملایمی استفاده نمایید. مراقب باشید از مواد شوینده خشن یا آمونیاک استفاده نکنید زیرا این مواد می‌توانند رنگ و پارچه فرش شما را خراب کنند. برای اطمینان از استفاده از یک شامپو سالم برای تمیز کردن فرش شرقی، می توانید محلول را در قسمت کوچکی از فرش یا قالی خود آزمایش کنید. هنگامی که رنگ در آن منطقه تغییر نکرد، می توانید با شامپو زدن خود را ادامه دهید. برای بخش مرکزی فرش شرقی خود، از یک برس مو بلند نرم یا اسفنج پوسته نشده استفاده کنید. در هنگام برس زدن خیلی زیاد فشار نیاورید و در صورت امکان، روی یک خط مستقیم در جهت بافت فرش برس را حرکت دهید.

کاملا قالی را آب بکشید

بعد از برس کشیدن و شامپو زدن، با آب جاری فرش را بشویید. در حین آب کشیدن، میتوانید با استفاده از برس نرم، شامپو یا صابون را بزدایید.

کاملا خشک کنید

هنگام انجام تمیز کردن فرش شرقی، مرحله خشک کردن آسان است. اما در واقع، این یکی از مهمترین مراحل است. رطوبت می‌تواند ظاهر و رنگ قالی شما را از بین ببرد. برای سرعت بخشیدن به خشک شدن، از کفگیرک لاستیکی استفاده کنید تا آب اضافی را بردارید. باز هم حتما روی یک خط مستقیم بکشید. هنگامی که تمام آب رفت، قالی را روی یک سطح قرار دهید یا اگر کوچک است، آن را روی چوب ضخیمی بگذارید. بعد از اینکه سطح بالا خشک شد، فرش را بچرخانید تا طرف دیگر نیز خشک شود. مقدار مناسب گردش گرما و هوا بهترین راه برای خشک کردن فرش شماست. اما در طول تمیز کردن فرش شرقی خود، همیشه فرش خود را دور از نور مستقیم خورشید نگه دارید.

برای نگهداری قالی به مدت طولانی چه کنیم ؟؟؟

چنانچه قصد ندارید فرش را کف اتاق پهن نمایید، بهترین روش جهت نگهداری فرش بمدت طولانی لوله کردن فرش و قرار دادن فرش لوله شده بصورت افقی، بدون قرار دادن هرگونه جسم سنگین بروی آن و در محیط خشک و دارای جریان هوا است. هر سه ماه یکبار فرش لوله شده را بمدت ۲۴ ساعت در کف اتاق پهن کرده و مجددا بصورت لوله شده نگهداری کنید. اگر به علت محدودیت فضا مجبور به تا کردن فرش هستید، فرش تا شده را در جعبه مخصوص خود نگهداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *